טכניקות לגידול ועיצוב הצמח

צמח הקנאביס הינו צמח בעל סגולות רבות לריפוי הגוף והנפש. במהלך גידולו בעולם המודרני,
פותחו טכניקות מגוונות לדחוף את תפוקתו עד לקצה מבחינת בניית תפרחות והפקת אחוזי שמן גבוהים.
ישנן מגוון טכניקות קלות ליישום, דרכן ניתן להשיג:
 • ניצול מירבי של שטח הגידול
 • עלייה משמעותית בייבול
 • אחוזי שמן גבוהים יותר בתפרחות.
להלן סקירה של הטכניקות השונות.

SOG - Sea Of Green
אמנם כשמגדלים הרבה צמחים קטנים במקום אחד גדול, כל צמח יניב הרבה פחות יבול, אך כל הצמחים יחדיו יניבו בסה״כ יותר. שיטת SOG פותחה בהולנד במטרה לנצל את מירב חלל הגידול על מנת להשיג יבול גדול ככל האפשר. היא מיושמת תוך הכנסת הצמחים לשלב הפריחה (השלב הרפרודוקטיבי) לאחר כשבועיים של צמיחה.
כעקרון, כאשר שטח הגידול מתמלא בעלווה ומתקבל ניצול מירבי של השטח, מומלץ להיכנס לשלב הפריחה. אם הצמחים יגדלו הרבה מעבר לכך, תהיה הצללה חזקה מדי של הצמחים אחד על השני, והם יתחרו על האור שיתקשה לחדור דרך סבך העלים. איזורים מוצללים לא יתפתחו לכדי הפוטנציאל המלא שלהם.

גידול ב SOG - sea of green - צמחים קטנים ורביםיתרונות:
 • גידול תחת מגבלת גובה.
 • ניצול אינטנסיבי של שטח הגידול והייבול בהתאם.
 • מחזורי גידול קצרים יותר (מעבר מהיר לפריחה).
 • חיסכון מסוים בחשמל כתוצאה מהפחתת שעות הארה (למגדלים בתאורה מלאכותית).
חסרונות:
 • נדרשת יותר עבודה בטיפול ביותר צמחים.
 • דורש שימוש בהרבה זרעים או ייחורים. לכן יש צורך במערך הנבטה או השרשה אינטנסיבי ומקצועי להפקה של הרבה צמחונים קטנים.

הנחיות בסיסיות לגידול ב- SOG:
להתחיל את הגידול תחת 18 שעות אור וכמות מקסימלית של צמחים,כאשר לכל צמח יש מקום של כ- 20*20 ס״מ לצמוח בתוכו. לאחר שהצמחים הגיעו ל- 25-20 ס״מ, לעבור ל- 12 שעות אור ולהתחיל את תהליך הפריחה. כעבור שבועיים-שלושה, להסיר ענפים צדדיים בשביל לתעל את אנרגיית הצמח אל הענף המרכזי. ניתן להשתמש בענפים שנגזמו לטובת יצירה של ייחורים.

האם כל הזנים מתאימים לגידול ב- SOG?
התשובה הקצרה היא לא. עדיף לעבוד עם זני אינדיקה שהינם נמוכים יותר מזני סאטיבה, ונוטים לפתח ענף מרכזי בטבעיות.


SCROG - Screen Of Green
שיטת ה- SCROG קיימת בשימוש נרחב בעולם, ויש סיבות טובות לכך. בשיטה זו עובדים עם מעט צמחים תחת נורת הגידול. עקרון השיטה הוא פרישה של רשת מעל הצמחים ואימון הצמחים לגדול תחת הרשת לכל הכיוונים, עד שהיא מלאה בקודקודי צמיחה שמבצבצים מתוכה. כך נוצר ״שדה״ שטוח של תפרחות שנהנות כולן מעוצמת אור מקסימלית. בדרך זו יש ניצול אופטימלי של השטח תחת המנורה וייבול רב.


גידול תחת רשת נקרא סקרוג - Scrog - Screen Of Green
יתרונות:
 • גידול תחת מגבלת גובה.
 • ניצול אינטנסיבי של שטח הגידול והייבול בהתאם.
 • עבודה עם מספר קטן של צמחים.
 • ניצול מקסימלי של שטח ההארה.
חסרונות:
 • זמן גידול ממושך יותר ומעבר לפריחה רק לאחר
  שהצמח 
  התפתח וממלא כ- 60% מהרשת.


בגידול בסקרוג - מנקים את חלקי הצמח התחתונים אשר אינם חשופים לאור ישיר הנחיות בסיסיות לגידול ב- SCROG:
 • יש לגרום לצמח להתפצל ולגדל הרבה ענפים. קראו בהמשך על Topping ו- Fimming.
 • ראשית יש להצטייד ברשת, שהיא הבסיס לשיטה. כל רשת יכולה להתאים בתנאי שהיא קשיחה דיו, שחוטיה גסים (שלא יחתכו את הצמחים) וגודל החורים שלה גדול מ- 5*5 ס״מ. התקן את הרשת במרחק כ- 20-30 ס״מ מעל העציצים. הגובה הזה יאפשר מקום להשחלת הידיים כדי לאמן את הצמח ולטפל בו.
 • כאשר הצמח גדל, יש לכוון את ענפיו להתפשט לאיזורים ריקים כך שלבסוף ימלא את רוב הרשת. כאשר הרשת מלאה בעלווה, יש לנקות את החלק התחתון של הצמח ובכך לעודד זרימת אוויר טובה וכדי למנוע התפתחות של פטריות ועובשים.
 • הזמן לעבור לפריחה תלוי גם בלוח הזמנים של המגדל. מבחינת הצמח, מידת ההתארכות לאחר כניסה לפריחה משתנה מזן לזן.
כאשר 65% מהרשת מלאה בקודקודי צמיחה, אפשר לעבור ל- 12 שעות אור.


Topping
שיטה בסיסית לפיצול ענף אחד לשני ענפים, שני ענפים לארבעה וכן הלאה…
פשוט לגזום בחיתוך חלק את קדקוד הצימוח על מנת לזרז את צמיחתם של הניצנים החיקיים.
                                       
עידוד של התפצלויות וריבוי ענפים כאשר מבטלים את השלטון הקודקודי בהורדת קודקוד הצמיחה הראשיאיך זה עובד?
קדקוד הצמיחה הראשי בראש הגבעול מעכב את התפתחותם של הניצנים החיקיים לאורכו של הגבעול בעזרת שחרור של הורמון אוקסין (IAA) מראש הגבעול מטה. כאשר אנו מסירים את הקדקוד הראשי,
הורמון האוקסין (Auxin) חודל מלדכא את התפתחות הניצנים הצדדיים והם מתחילים להתפתח בקצב מהיר. 
כך אנו יוצרים צמח מלא ענפים וקדקודי צמיחה שיהפכו לתפרחות בשלב הפריחה. 
זוהי שיטה מוכחת להגדלת כמות היבול וניצול מירבי של האור בחללי גידול קטנים.
Fimming                 
Fimming - שיטה היוצרת ריבוי מוגזם של התפצלויות ע״י הורדה חלקית של קודקוד הצמיחהשיטה המעודדת צמיחה מאסיבית של ענפים ויוצרת קודקודי צמיחה מרובים. 
במקום לחתוך את הגבעול כמו ב- Topping, חותכים קצת יותר גבוה, כך שמוקדי הצמיחה נחתכים במעט אך לא לחלוטין.

כיוון שלא חתכנו את קדקוד הצמיחה לחלוטין, הוא ימשיך להתפתח למרות פציעתו 
ובאותו הזמן יפתח זוג ניצנים חיקיים חדשים.
כך ייווצרו 4 ענפים חדשים ולא רק שניים כמו ב- Topping.
Lollipopping
שיטת גיזום פופולרית ליצירת צמח סטייל סוכריה על מקל, בכך שמסירים עלים וצמיחה חדשהמחלקיו התחתונים של הצמח. כתוצאה, לצמח יש יותר משאבים פנויים להעביר למוקדי הצמיחה העיקרייםבצמרות הענפים. גישה זאת משתלבת עם העובדה שהאור המגיע מלמעלה אינו חודר דרך העלווה הצפופהבראש הצמח, ובכל מקרה, האיזורים התחתונים לא יתפתחו היטב כתוצאה ממחסור בקרינת אור.

מתי לעשות Lollipopping?
זה נתון לוויכוח, אך בטוח שבשלב הצמיחה, כשבוע שבועיים לפני הפריחה צריך לעשות
את הגיזום העיקרי ולהסתפק במעט גיזום (או בכלל לא) בשלב הפריחה.
                                       
הורדה של חלקי הצמח התחתונים והקטנים יותר להוספה של אנרגיה לחלקים העליונים של הפרחיםיתרונות:
 • בכך שמסירים את העלווה התחתונה, אנו פותחים את האיזור הזה לזרימת אויר ולחות נמוכה. כך יותר אוויר טרי זמין לצמח, וסיכוי לעובשים ופטריות קטן.
 • יבול גדול יותר ב"קולות" הראשיות.
 • יבול נקי של פרחים גדולים, ללא פרחי ״פופקורן״ קטנים.
חסרונות:
 • עלי המניפה הגדולים בתחתית הצמח עושים פוטוסינתזה ומכילים בתוכם חומרי הזנה. בשלב הפריחה הם מעבירים את הנוטריינטים הללו אל מוקדי הפריחה, מצהיבים ונושרים. בכך שאנו מורידים אותם, אנו מבטלים את תרומתם להתפתחות התפרחות. 

סופר קרופינג - Super Cropping
סופר קרופינג היא שיטה שדורשת עדינות ונסיון. מצד שני, זוהי הדרך ה״סודית״ להגדלה משמעותית בייבול ולצמח בעל אחוזי שמן גדולים יותר. זוהי שיטת HST - High Stress Training ובעברית, משהו כמו: אימון תחת עקה. נתחיל עם קצת רקע:
                             
פציעה מכוונת בגבעול הצמח לייצירה של סטרס
כאשר הצמח חש בסכנה, הוא מייצר יותר שמן. פשוט. איך גורמים לצמח לחוש בסכנה בלי באמת לפגוע בו?
הרעיון הוא לפגוע בצמח קצת, גם כדי לעורר את מנגנוני ההגנה שלו וגם כדי לוודא שהוא יתאושש מהר.

באיזה שלב של התפתחות הצמח עושים את זה?
רק בשלב הצמיחה (Veg), כאשר הוא עדיין מתפתח ועדיין אינו מפנה את כל המשאבים שלו לייצור תפרחות. הפעולה צריכה להתבצע על רקמות ירוקות שעדיין לא הפכו לגבעול קשה שיכול להישבר לחלוטין.

ציוד:
סרט דבק למקרה הצורך.

איך עושים סופר קרופינג?
 • שלב ראשון: ליצור כמה שיותר פיצולים וגבעולים בצמח.
 • שלב שני: לבחור כמה גבעולים נמרצים לעבוד עליהם. מומלץ לבצע את התהליך, כל פעם על מספר מוגבל של ענפים, כדי לא להקשות על הצמח יותר מדי.
 • שלב שלישי: לגרום לפציעה מבוקרת בצמח, בין שני מפרקים (בחלקו החלק של הגבעול, בין מוקדי הצמיחה של העלים והניצנים). יש להתחיל בנקודה גבוהה בראש הגבעול, ואחרי שהוא מחלים, לעבור לנקודה נמוכה יותר, במקום בו יווצרו התפרחות המשניות.
                                 
גבעול שהחלים מפציעה מחוונת יעודד התפתחות תפרחות גדולות יותר ושמנוניות יותרתהליך הפציעה:
החזיקו את הגבעול בין שתי אצבעות. הפעילו לחץ מתון מלווה בתנועה של חצי סיבוב של הגבעול, הלוך ושוב, עד שתורגש התרככות של הרקמה הפנימית של הצמח וניתן יהיה לעקם אותו. להמשיך עם ה"מסאז'" עד שתורגש נקודת שבירה (Snap). זהו, סיימתם! החוכמה היא לפצוע את הגבעול מבפנים ללא נזק לרקמה החיצונית. לאחר שהצמח יחלים, נקודת השבירה תיראה מעוגלת ורחבה יותר משאר הגבעול. עשיתי את זה והענף נשבר! מה עכשיו?
צמח הקנאביס עמיד מאוד, אבל אם הענף נשבר לחלוטין, אין דרך לתקן זאת. עברו לענף הבא. אם הענף נשבר קלות, ועדיין חצי מחובר, ניתן לישר את הענף ולעוטפו בסרט דבק. אל דאגה, יש סיכוי סביר שהוא יתאושש די מהר.

חשוב לזכור שזוהי טכניקה אפקטיבית מאוד, אך כזו שדורשת מיומנות.
לכן תהיו מוכנים לשבור כמה ענפים בדרך עד שתתקבל התחושה הנכונה באצבעות.


מונסטר קרופניג - Monster Cropping
מונסטר קרופינג אינה טכניקה אלא יותר שיטת עבודה שעובדת היטב בשילוב עם עקרונות SCROG וניתן להגיע איתה להישגים מרשימים. עקרון השיטה פשוט: לקחת ייחורים מצמח שכבר נכנס לשלב הפריחה. יתרון גדול לשיטת עבודה זו הוא שאין צורך להחזיק צמח אם (Mother plant) ללקיחת ייחורים, לפחות למשך כמה מחזורים...

הסבר קצר:
לצמח מערכות ויסות הורמונליות, כמו לכל היצורים החיים. כאשר אנו עוברים לשעות אור יום מעטות, הצמח מקבל סיגנל שהחורף מגיע, ועליו לייצר פרחים וזרעים לדור הבא. כתוצאה, האיזון ההורמונלי שלו משתנה ומנגנונים חדשים נכנסים לפעולה. זה מכבר ידוע שניתן להחזיר את צמח הקנאביס משלב הפריחה לשלב הצמיחה, תוך מניפולציה של שעות האור. ייחורים שנלקחים מצמח בשלב מוקדם של פריחה, יכולים להשריש ולהתפתח כייחורים רגילים. התגלית:
ההבדל הוא שייחורים אלה (כיוון שהמערכות ההורמונליות שלהם בולבלו), יפיקו פיצולים רבים וקודקודי צמיחה מרובים מהרגיל. זוהי דרך טובה לגדל צמחים עם כמות ענפים מאסיבית וכתוצאה, ניצול מקסימלי של שטח ההארה.

ריבוי מוגזם של ענפי קנאביס שיהפכו לריבוי מוגזם של עמודי תפרחתמתי ואיך:
יש לקחת את הייחורים מצמח שנמצא כבר בפריחה כשבועיים-שלושה, כאשר פרחים קטנטנים מתחילים להיווצר. לקיחת הייחורים נעשית באופן המקובל, כפי שלוקחים ייחורים רגילים. לא כל הייחורים ייקלטו. זהו תהליך קשה לצמח כיוון שהוא כבר בפריחה, לכן מומלץ לקחת כמות גדולה יותר של ייחורים.
תהליך ההשרשה ייקח כשבוע יותר מהרגיל, והצמיחה של הייחור תהיה איטית ותיראה מעוותת בהתחלה. לאחר שהייחור עבר את שלב הקליטה, תחל גדילה נמרצת מלאת פיצולים ומפרקים קצרים מאוד.
בהמשך הגדילה של הצמח, מומלץ לעבוד בשילוב עם השיטות שהוזכרו לעיל. מומלץ לשלב עם SCROG, סופר קרופינג וכמובן Lollipopping.


אז למה בעצם לא להניח לצמח להתפתח בטבעיות?
בהחלט אפשר להניח לצמח לגדול ללא כל מעורבות מצד המגדל. אם קיימת מגבלת של מקום, גובה או כמות חומר ריבוי (ייחורים), ניתן לעצב את הצמח ולהתאימו לתנאי הגידול הרלוונטיים. הנקודה הכי חשובה היא השגת יבול גבוה יותר.
צמחים גדלים באוריינטציה לכיוון מקור האור (המונח המקצועי הינו - פוטוטרופיזם). הצמח ישנה את צורתו, יתארך, יתעקל ויכוון את עלוותו לכיוון מקור האור הטוב ביותר. בטבע, הקנאביס, כמו הברוש או האשוח, צומח בצורה של קונוס היעילה לניצול השמש. כאשר אנו מגדלים בחללים סגורים עם תאורה מלאכותית, הניצול המירבי של האור יהיה דווקא בפריסה רוחבית של העלווה ולא אנכית. מטרת המניפולציה שאנו עושים לצמח היא התערבות בניהול מאגרי האנרגיה שלו כדי לנייד אותם לכדי אפקט גדול ומשמעותי יותר, וכדי "לסנן" החוצה את האלמנטים הלא פרודוקטיביים למגדל. ניתן לעשות מניפולציה על מנת לעודד תפרחות גדולות יותר, לחזק ענפים וגבעולים או לעודד עוד צמיחה וגטטיבית (Veg).
יש הגיון בריא לשימוש בטכניקות הקיימות. לדוגמה:
סוג הזן: כדאי להתאים בין הזן הנבחר לטכניקה. אם נגדל זן מסוג סאטיבה, בעל ריבוי ענפים ארוכים ודקים, שיטת ה- SCROG היא המתאימה ביותר.
מגבלת מקום: אם קיימת מגבלת גובה משמעותית, שיטת SOG תהיה כנראה המתאימה ביותר.
כמות צמחים: במקרה של מגבלה בכמות הייחורים או הזרעים, מומלץ לגדל צמחים בוגרים וגדולים יותר, ושיטות כמו LST ו- Monster Cropping יניבו תוצאות מרשימות.


*מדריך זה נועד לסקור שיטות גידול קיימות ברחבי העולם ולהעשיר את ידע המגדלים החובבים והמקצועיים עבור כל צמח בגידול Indoor, ועבור חוות גידול הקנאביס הרפואי בישראל, במטרה לתרום ולהעשיר את יכולותיהם. למגדל אינה מעודדת גידול או פעילות המנוגדת לחוק.