ייבוש והשבחה של פרחי קנאביס - Drying & Curing

הרבה השקעה ותשומת לב מופנים אל עבר גידול צמח הקנאביס, שיטות מקצועיות לגידול ודשנים רבים מציעים תוצאות מרשימות. אך בכל התהליך, אולי השלב המכריע ביצירת תוצר איכותי - שלב הייבוש והיישון או ההשבחה.


תמונת הגדלה של טריכומים - כדוריות השמן המתפתחות על פני תפרחת צמח הקנאביס

האם יישון פרחים מחזק את עוצמתם
התשובה הפשוטה היא כן. יישון פרחים במשך כמה שבועות עד כמה חודשים ישפר את עוצמת הפרחים, כמו כן ישפר את הטעם והמרקם שלהם.
תהליך ההשבחה מתחיל לאחר הקציר, נקיון העלים הקטנים וייבוש חלקי. רוב זני הקנאביס ישמרו על לחות בתוך הגבעולים והפרחים גם אם הם מרגישים יבשים למגע. זה נכון במיוחד לפרחים דחוסים. פרחים אווריריים דורשים תשומת לב מיוחדת כיוון שהם חשופים להתייבשות מהירה מידי.

רקע
לרמת הלחות אליה חשוף הפרח בתהליך ההשבחה חשיבות עליונה בתהליך. לחות גבוה מידי תגרום לעובש ובקטריות להתפתח ולהרוס את הטעם ועוצמת הפרחים. לאומת זאת, בלחות נמוכה מידי לא יהיו מספיק מים לתהליכים המטאבולים (תהליכי פירוק) ההכרחיים ליישון והשבחה.
צמחי קנאביס טריים מכילים כ- 80% (משקל) מים. תהליך היישון יתחיל לאחר שהצמח איבד כשני-שליש מהמים שלו, ויכיל בערך 33% מים מהכמות ההתחלתית שהיתה לו. 

קנאבינואידים - חומצה קנאביגרולית (CBG-A)
במשך השנים דיברנו רק על THC ו- CBD. אבל איך הם נוצרים, ומה משפיע על היווצרותם?
חומצה קנאביגרולית היא המולקולה המקורית שבפירוקה נוצרים השמנים בהם אנו חפצים. בצמח קיימים אנזימים שתפקידם הוא לפרק את החומצה הזו לחומצות THC, CBD, CBC ועוד רבות. 

בתהליך היישון, נמשיך את פירוק ה- CBG לחומצות שאנו חפצים בהם כדמות THC-A ו- CBD-A. כך, הפרחים יתחזקו בעוצמתם והשפעתם על הנפש והגוף. יש לקחת בחשבון שתהליך יישון ארוך מידי (יותר מ- 6 חודשים), יגרום לפירוק של THC לצורה לא פסיכואקטיבית - CBN. תהליך הפירוק הזה אינו רצוי ויכול לפרק החל מאחוזים בודדים עד לעשרות אחוזים מכמות ה- THC, כתלות בתנאי האחסון.

דה-קרבוקסילציה (Decarboxylation)

זהו התהליך שבו החומצות כגון THC-A ו- CBD-A הופכות ל- THC ו-CBD (החומרים הפעילים).
כאשר חושפים את החומרים (הפרחים) לחום, המולקולה מאבדת קבוצה קרבוקסילית ומשחררת פחמן דו-חמצני (CO2).

איור של התהליך הכימי של חומצת THC לחומר הפעיל THC בתהליך הדה-קרבוקסילציה


אז אנו מבינים שבעת העישון, אנו חושפים את החומצות בצמח לטמפרטורות גבוהות שגורמות לקרבוקסילציה, שהיא המרה של החומצות השונות לחומרים הפעילים בעלי השפעות פסיכואקטיבית והשפעות גופניות.

גרף המתאר פירוק של חומצות THC בפרח הקנאביס במעבר לצורת החומר הפסיכואקטיבי THC

טרפנים - טעם וריח
טרפנים הן סוג של תרכובות אורגניות המעניקות לצמח את הריח הייחודי שלו ועל כן גם את הטעם הייחודי שלו. מחקרים אחרונים מראים שגם קבוצה זאת של חומרים תורמת להשפעה המורגשת מפרחי הקנאביס ומעצימה את פעילות והשפעת הקנאבינואידים באופן סינרגטי.
גם טרפנים והנגזרות שלהן (טרפנואידים) עוברים תהליכי שינוי ופירוק, כך שבתהליך הייבוש וההשבחה, ייווצרו ריחות חדשים שלא היו קיימים תרום הייבוש והיישון.

מולוקולות של טרפנים

חשוב לציין שאחסון בטמפרטורות גבוהות, חשיפה לאור ושמש ולחות גבוהה לאחר תהליך ההשבחה יגרום לאיבוד של השפעות וטעמים כתוצה מפירוק יתר של התרכובות הפעילות.

איך לייבש ולהשביח פרחי קנאביס

ענפים של פרחי קנאביס תלויים הפוך בשלב הייבוש שלהם


ייבוש הקנאביס נועד להשגת מרקם, טעם, ריח והשפעה איכותית מהיבול. ניתן להגיע לאחוז לחות מושלם בו הפרחים גם ישמרו לזמן ממושך יותר. לאומת זאת, אם נייבש את הפרחים יותר מידי, זה יגרור תחושת עישון חריפה בגרון המעוררת שיעול. פרח יבש מידי יתפורר לאבקה כאשר נפרק אותו. לאומת זאת, פרח שיובש לרמת לחות הנכונה, יתנפח ויהיה ״ספוגי״ יותר כשנפרק אותו.פרח קנאביס לאחר תהליך הייבוש והיישון

טמפרטורה, לחות ואוורור במהלך הייבוש
רמת הטמפרטורה והלחות ישפיעו על קצב הייבוש של הפרחים.
  • יש להתחיל את הייבוש בטמפרטורה של 20 מעלות ו- 50-60% אחוזי לחות במהלך 3 הימים הראשונים.
  • לאחר 3 ימים, יש להוריד את הטמפרטורה ל 17-18 מעלות צלסיוס ולחות של 60% כדי להאט את קצב הייבוש.
  • חלל הייבוש צריך להיות מאוורר, אך לא מומלץ לכוון מאוורר על הפרחים עצמם. צריכה להיות זרימת אויר טובה בחלל.
  • המקום צריך להיות חשוך בשביל לקדם פירוק של כלורופיל ופגמנטים מצד אחד, וכדי לשמור על השמנים של הצמח מחמצון כתוצאה מחשיפה לאור.
תהליך הייבוש צריך לקחת 10-15 ימים בערך. פרחים גדולים יותר צריכים קצת יותר זמן מפרחים קטנים.
ניתן לתלות את הגבעולים כפי שרואים בתמונה למעלה, או להסיר את הפרחים מהגבעולים שלהם ולהשתמש במתקן רשת בקומות בו נייבש את הפרחים. 

איך יודעים כאשר הפרחים התייבשו?
הגבעולים שעליהם הפרח יושב ישברו (Snap) במקום להתעקם, כאשר ננסה לשבור אותם.

תהליך היישון וההשבחה


פרחי קנאביס לאחר ייבוש, נכנסים לצנצנת לשלב הסופי של יישון והשבחה של עוצמה טעם וריח

התהליך בו האיכות הסופית נקבעת!
בתהליך זה אנו ממשיכים לייבש את פרחי הקנאביס, בתהליך איטי, עד להגעה לאחוז רטיבות מושלם בו ריח הפרחים, טעמם ועוצמתם יהיו בשיאם וישמרו לאורך זמן ממושך. כאשר הפרחים עוברים את תהליך הייבוש, הם יבשים מבחוץ אך בפנים הם עדיין לחים. המטרה שלנו היא להוציא לאט לאט את הלחות החוצה, מבלי לפגוע או לייבש יותר מידי את החלקים החיצוניים של הפרח. דרך נוחה לעשות את היישון הוא בעזרת צנצנת:
  • יש למלא את הצנצנת בפרחים ולהשאיר חלל לאויר למעלה.
  • פעם ביום, לפתוח את הצנצנת לכמה דקות. בזמן זה, הלחות שהצטברה בצנצנת (הפרחים עדיין מכילים לחות בתוכם) תתנדף ונסגור שוב את הצנצנת עד היום למחרת.
  • חשוב לפתוח את הצנצנת לאויר טרי כל יום בשבועיים הראשונים ולסלק את הלחות.
  • לאחר שבועיים של פתיחה יומיומית, ניתן לאוורר את הצנצנת פעמיים בשבוע ולא כל יום.
תהליך ההשבחה לוקח בין שבועיים לחודשיים, תלוי ברצון המגדל וביכולת שלו להמתין ולבצע תהליך איטי.
מוצרים שאולי יעניינו אותך: