מוליכות חשמלית וגידול צמחים

עבורנו כלל מגדלי הצמחים, ישנה חשיבות עליונה בבקרה על כמות המלחים במי ההשקיה שלנו. לא משנה איזה צמח ובאיזו שיטת גידול נעבוד, אם בהידרופוניקה, אירופוניקה או גידול באדמה, המוליכות החשמלית היא דרך למדוד את כמות המלחים והדשן במים.
אבל למה זה חשוב? מה הקשר בין מוליכות חשמלית לבריאות הצמח לדישון?

מוליכות חשמלית ומד EC

תמונה של שורשים


מוליכות חשמלית הינה יכולת המדיום שאנו מודדים להוליך אלקטרונים. במקרה של מים, זוהי מדידה של זרם האלקטרונים במים. יחידות המדידה הן סימנס / דצי סימנס / מילי סימנס או מיקרו סימנס למטר או ס״מ. 
מד ה- EC מודד את התנגדות הזרם בתמיסה כתלות במרחק בין האלקטרודות שלו וכתלות בטמפרטורה. חשוב לציין שלטמפרטורה השפעה ישירה על מדידת המוליכות החשמלית, ומומלץ מאוד לרכוש מד EC עם פיצוי טמפרטורה אוטומטי.

השפעת טמפרטורת המים על מדידת ערכי המוליכות החשמלית
גרף המתאר עלייה במדידת ערכי המוליכות החשמלית - EC - כתלות בעליית הטמפרטורה

מה הם יונים - הסבר קצר

יון הוא אלמנט שקיבל או איבד אלקטרון. זה קורה כאשר מים מפרקים מולקולות מסויימות בתהליך שנקרא יוניזציה.
ניקח לדוגמה את המלח, מגנזיום כלוריד - MgCl2
כאשר נוסיף אותו למים, המשיכה או האפיניות של המים לאלקטרונים ישברו את הקשר הכימי הקיים בין המגנזיום לכלור, ויצרו קטיון (+Mg2) ואניון (-Cl). המלח עבר יוניזציה וכעת הוא קיים בצורה היונית שלו, עם מטען חשמלי. יונים אלה יוסיפו למוליכות החשמלית בתמיסת המים.


מגנזיום כלוריד מתפרק במים לקטיון מגנזיום ואניונים של כלוריד

דישון תחת התחשבות ב- EC
מדידת ה- EC היא כלי שימושי מאוד בגידול כיוון שיותר מידי דשן פוגע בצמח ומקשה עליו לשתות מים ופחות מידי יגרור מחסור בנוטריינטים. רגישות צמחים למליחות שונה בין מיני צמחים שונים. מגדלים שעובדים עם אותו זן קבוע יכולים ללמוד את גבולות הזן הספציפי אותו הם מגדלים וכך להגיע לתוצאות אולטימטיביות.

טווחים כלליים רצויים למוליכות חשמלית (EC) בשלבי הגידול, לדוגמה בצמחי קנאביס:


10 ימים אחרוניםשלב הפריחהשלב הגדילהזרעים וייחורים
0 - 0.61.7 - 2.21.3 - 1.70.6 - 1.2

מדידת ה- EC בהידרופוניקה היא פשוטה, כיוון שתמיסת ההשקיה אינה עוברת באדמה. באדמה, הסיפור קצת מסתבך כיוון שבאדמה חלים כל מיני תהליכים כימיים וביולוגיים אשר משנים את תכונות המים והדשן. על כן נמדוד את המוליכות החשמלית במי הנקז. מדידת ה- EC בנקז לאחר ההשקיה תיתן לנו ידע בעל חשיבות עליונה כיוון שזאת האינפורמציה הכי רלוונטית עבורינו ועבור הצמח - לאיזה ריכוז מלחים היה חשוף השורש, בבית השורשים.
  • אם הערכים נמוכים מידי, נוסיף דשן.
  • אם הערכים מושלמים, נמשיך באותה מתכונת דישון.
  • אם הערכים גבוהים מידי, נבצע שטיפה במים ללא דשן, ו״ננקה״ את בית השורשים מעודפי מלחים שיכולים לעשות ויעשו נזק לצמח. 
דשנים סינטטים עשויים בעיקר ממלחים ממיסים במים. לדוגמה חנקן, אמוניה, אשלגן, זרחן, מגנזיום קלציום ועוד. כאשר נוסיפם למים, הם יהפכו ליונים ויעלו את המוליכות החשמלית בתמיסת ההשקיה וכן במצע הגידול אותו אנו משקים. לא ניתן לדעת מהמדידה כמה דשן / מלח יש מכל אלמנט, אלא את הכמות הכללית הקיימת במים.

דישון יתר
אחת הטעויות הנפוצות אצל מגדלים מתחילים היא דישון יתר.
צמחים צעירים מתקשים להתמודד עם ריכוזי דשן גבוהים. זה מתבטא ביכולת שלהם לשתות מים ולקלוט נוטריינטים. הקושי הזה גובר תחת טמפרטורות גבוהות. כאשר המליחות גבוה, נתחיל לראות את קצוות העלים מתייבשים ומסתלסלים להם. כאשר המליחות תעלה עוד יותר כשנמשיך בדישון מופרז, הלחץ האוסמוטי בבית השורשים יעלה עוד יותר ויגרום לשורשים לאבד מים במקום לקלוט מים. הצמח יתחיל להתייבש ולמות.
על כן מומלץ להשתמש רק בחצאי מינונים עבור צמחים בשלב הצמיחה הראשון שלהם.
צמחים בוגרים לאומת זאת, מסוגלים להתמודד עם מנות מלאות של דשן, כאשר הם מוכנים להיכנס לשלב הפריחה שלהם.

דשנים אורגניים ומוליכות חשמלית
מדידת ה- EC היא דבר חשוב, אך כשזה מגיע לדשנים אורגניים, זה יכול להיות אינדיקציה מבלבלת ולא נכונה כיוון שלרוב, מולקולות אורגניות אינן מוליכות חשמל.
צמחים אינם מסוגלים לקלוט מולקולות אורגניות לא טעונות. על המולקולה האורגנית לעבור תהליך של מינרליזציה, להתפרק למינרלים שהופכים ליונים (טעונים חיובי או שלילי) כדי להיקלט בשורש.

מצד שני, כיוון שדשנים אורגניים לא מתמוססים למצב יוני בעת הדישון אלא רק לאחר מכן בתהליך איטי יותר, הם אינם מעלים את הלחץ האוסמוטי בבית השורשים באופן מיידי ולכן קשה יותר לעשות טעויות דישון משמעותיות כשמדשנים בדשן אורגני. דשן אורגני הוא פיתרון מצויין למגדלים מתחילים. כמובן שניתן להגיע לתוצאות גידול מושלמות גם בדישון אורגני, כשמדשנים נכון.

מדידת EC מול TDS
קיים בלבול בין מדידת המוליכות החשמלית (EC (Electrical Conductivity לבין מדידת סך המוצקים המומסים במים (TDS (Total Dissolved Solids. האמת היא שערכי ה- TDS מחושבים ממדידת ה- EC ע״י מקדם המרה. הבעיה עם מדידת ה-TDS כתחליף ל- EC היא שישנם מקדמי המרה שונים עבור יצרנים שונים ולכן לא מומלץ לעבוד עם מד TDS כתחליף למד מוליכות חשמלית.


לסיכום, מדידת כמות המלחים הכללית במים ובמצע הגידול בעזרת מד מוליכות חשמלית היא חשובה ביותר לכל מגדל אשר מעוניין לגדל צמחים בריאים, חיוניים שישאו ייבול רב ואיכותי.


מוצרים שיכולים לעניין אותך:מד כיס נייד למדידת חומציות או מוליכות חשמלית ו TDS של Milwaukee - לחץ לרכישה
מד EC נייד
מד משולב לחומציות ומוליכות חשמלית של מילווקי - לחץ לרכישה
מד משולב pH / EC
נוזלי כיול Milwaukee - לחץ לרכישה
נוזלי כיול