חומציות המים וגידול צמחים

לחומציות מי ההשקיה תפקיד חשוב מאוד בהתפתחות הצמח, בהשפעתם על יכולת קליטת נוטריינטים דרך השורש.

חומציות בתמיסת מי ההשקיה

רמת החומציות של חומרים שונים על פני סקלה של סולם ה pH
חומציות כשמה כן היא, מדד לכמה חמוצים המים שאיתם אנו משקים את הצמחים שלנו. מדד החומציות נקרא pH, והוא נע בטווח של 0-14 כאשר 7 הוא ערך נייטראלי (מי גשם או מי אוסמוזה נטולי מלחים), מתחת לשבע התמיסה חומצית ומעל 7 התמיסה בסיסית.

ככלל אצבע, צמחים אוהבים כאשר תמיסת מי ההשקיה נמצאת בטווח pH של 5.5 - 6.5.
בהידרופוניקה (גידול במים) או בגידול במצעים אינרטים (קוקוס, צמר סלעים) חשוב לשמור על ערכים נמוכים ומדוייקים, טווח החומציות בו כל המינרלים זמינים לצמח מצומצם יחסית והצמח חשוף ורגיש יותר לכל אי דיוק או חוסר יציבות. 
גידול באדמה הינו סלחני יותר מהבחינה הזאת. טווח החומציות האידיאלית לצמחים באדמה רחב יותר, האדמה מאזנת בטבעיות את חומציות המים בבית השורשים.

pH זה מדד לוגריטמי של האקטיביות של יוני המימן בתמיסה או במילים אחרות, ריכוז יוני המימן החופשיים בתמיסה. ככל שיש יותר יונים של מימן בתמיסה, היא תהיה חומצית יותר. ישנן דרכים שונות למדוד את ערכי ה- pH, אך השיטה האפקטיבית והנוחה ביותר היא בעזרת מד למדידת חומציות. מומלץ לרכוש מד של חברה ידועה, כיוון שמדידה נכונה יכולה להיות קריטית לאיכות הגידול והיבול.

הקשר בין pH וצמחים
החלק בצמח שמעניינת אותו החומציות הם שורשי הצמח. השורש מעביר דרכו מים ונוטריינטים אל הצמח. הנוטריינטים אשר נקלטים הם בעצם מולקולות של מינרלים ותרכובות אורגניות שונות אשר מומסות במים, ונכנסות אל הצמח דרך תעלות הובלה מיוחדות בשורש. 

כמו בכל תעלה ביולוגית טובה, לא כל המולקולות בתמיסה יכולות לעבור בשורש, מסיבות של גודל ופולריות (מטען חשמלי וקשרים חשמליים בין האטומים במולקולה). כל מינרל או אלמנט מקבל כמה צורות מולקולריות שונות בתמיסה. פה משפיע ה- pH! 

לא כל המולקולות של המינרלים ״זמינות״ לקליטה של השורש. לדוגמה:
ב- pH = 8, יש מעט מאוד צורנים של ברזל שהצמח יודע לקלוט. לאומת זאת ב- pH = 5, יש הרבה יותר ברזל זמין לצמח. 

ישנם לא מעט מינרלים שהצמח צריך להתפתחות טובה. למינרלים שהצמח צורך יותר, קוראים מאקרו-נורטריינטים 
ואלה שהצמח צורך בכמויות קטנות נקראים מיקרו-נוטריינטים. לכל נוטריינט או מינרל, יש צורה שונה כאשר הוא מומס במים, כתלות ב- pH. 

להלן תיאור של זמינות המינרלים לצמח בבית השורשים (באדמה) כתלות ברמת החומציות: 

קליטת נוטריינטים אופטימלית כתלות בחומציות במים בבית השורשים בגידול באדמה


להלן תיאור של זמינות המינרלים לצמח (בתמיסת השקיה הידרופונית) כתלות ברמת החומציות:

קליטת נוטריינטים אופטימלית כתלות בחומציות במים בבית השורשים בגידול בהידרופוניקהאז כאשר מתחילים סימנים שונים על עלי הצמח או הגבעולים, זה אולי סימן שקיים מחסור נוטריינטים. מופע החוסרים נראה שונה מנוטריינט לנוטריינט ויכול להיות שמחסור בנוטריינט אחד גורם למחסור בנוטריינט אחר. אחת הסיבות למחסורים של מינרלים היא החומציות. מגדלים שמעוניינים בייבול איכותי בכל גידול,
יעדיפו לבדוק את רמת החומציות בכל השקיה ולודא כי אכן ערכי החומציות בטווח הרצוי.מוצרים קשורים:מדי כיס מקצועיים עמידים למים של Milwaukee - לחץ לרכישה!
מד חומציות נייד
מערכת ויסות חומציות אוטומטית למים הכוללת משאבה ובקר - לחץ לרכישה!
ויסות pH אוטומטי 
נוזלי כיול של מילווקי - לחץ לרכישה!
נוזלי כיול