איך להפיק זרעים נקביים (Feminized Seeds)

כאשר אנו רוכשים זרעים באינטרנט, אנו מקפידים להזמין זרעים נקביים, מה שנקרא Feminized. הסיבה לכך ברורה, אין לנו מקום ובדר״כ גם לא זמן לחכות שבועיים אחרי מעבר לשלב הפריחה בשביל לגלות אם הצמח שלנו נקבי ויניב פרחים או זכרי אשר יניב אבקנים ללא פרחים והינו די חסר ערך עבור רוב המגדלים.


בחברות הטיפוח אשר מפיקות ומוכרות זרעים נקביים מבינים שרוב המגדלים פשוט מעוניינים בפרחים של צמח הקנאביס ומעט מאוד מגדלים מעוניינים בצמחים זכריים (אשר ישמשו אותם להשבחה ויצירת זנים חדשים).
אז איך חברות הזרעים עושות את זה? ועוד יותר מעניין, כיצד אנחנו יכולים להפיק זרעים נקביים בעצמנו...

זרעים נקביים - זיווג של שני צמחים נקביים
כידוע בטבע, צמח הקנאביס הזכרי מייצר שקים של אבקנים היוצאים ממפרקי הצמח (בתמונה למעלה). כאשר השקים נפתחים, האבקנים מתפזרים ומגיעים אל הפרחים המתפתחים על צמח הנקבה, ההפרייה מתרחשת, וכך זרעים מפתחים בתוך הפרחים. לא נדע אם זרעים אלה הם זכריים או נקביים עד שבוע-שבועיים מתחילת שלב הפריחה, אז הם יפתחו סימנים של מיניות (שוב בתמונה למעלה).

בעזרת שיטות ״כימיות״ שניישם על צמח נקבה, נוכל לגרום לה לייצר שקי אבקנים שאותם נאסוף ונפזר בצורה מבוקרת על צמח נקבה אחר. התוצאה - זרעים נקביים.

יצירת שקי אבקנים על צמח קנאביס נקבי
ישנן שתי שיטות ידועות לבצע את התהליך.

תמיסת יוני כסף (Colloidal Silver):
תמיסת יוני כסף כשמה כן היא. ניתן לרכוש אותה וניתן גם לייצר אותה די בקלות בבית. ריסוס ממוקד של התמיסה על העלים וגבעולי הצמח (בעיקר במפרקים) יגרום לדיכוי של ההורמון אתילן (Ethylene) בצמח ויעודד התפתחות איברי רבייה זכריים על הצמח הנקבי. זוהי שיטה מאוד פופולרית בקרב חברות הזרעים הגדולות וכן בקרב המגדלים הביתיים בעולם.


חומצה ג׳יברלית (Gibberellic Acid):
ג׳יבלרין הינו הורמון הקיים בצמח וניתן אך קשה יותר להשיגו מאשר תמיסת יוני כסף. ניתן לטבול את חלקי הצמח הרצויים בתמיסה עם החומצה ובכך לעודד התפתחות שקיקי אבקנים.

הכנה ביתית של תמיסת יוני כסף
זהו תהליך פשוט ביותר ומהיר מאוד. על מנת לייצר יוני כסף במים נזדקק לרכיבים הבאים:


  • סוללת 9 וולט
  • מחבר לסוללת 9 וולט
  • שני תנינים חשמליים
  • שתי חתיכות כסף או מטבעות כסף
  • מים מזוקקיםלאחר שהרכבנו את הרכיבים יחד, כל שנשאר לעשות זה לחכות כמה שעות. הסוללה תגרום לשחרור של ננו-חלקיקי כסף לתוך המים המזוקקים. ניתן לשפר את השיטה בהוספת סוללות ושימוש בחוטי כסף. הסרטון הזה מראה כיצד עושים זאת בפשטות:


הפקת שקי אבקנים בצמח נקבי בעזרת יוני כסף
כעת שאנו מצויידים בתמיסת יוני כסף נטפל בצמח הנקבה בתהליך פשוט ויומיומי. כאשר נבצע את התהליך על צמח פוטופריאודי, מומלץ לגדלו במשך 5-6 שבועות (כדי שיהיה גדול ובריא דיו כדי להפיק אבקנים רבים) ונעבור ל 12/12 שעות אור. אם מדובר בצמח אוטומטי, נמתין לצמח שיגיע לגיל של כ- 20 יום.

נרסס את הצמח במוקדי התפתחות הפרחים, במפרקים (היכן שהעלה פוגש את הגבעול) פעם ביום, במשך 3-4 שבועות בשלב הפריחה עד ששקי האבקנים מתחילים להיפתח. ניתן לרסס בצורה ממוקדת אתרים נבחרים בצמח, או לרסס את כל הצמח.

איסוף האבקנים ושימורם
לאחר שהתפתחו שקי האבקים והגיעו לשלב בו הם עומדים להיפתח, עלינו לאסוף אותם. דרך טובה לעשות זאת היא פשוט להוריד את כולם ולתת להם להתייבש במשך שבוע. לאחר מכן, נעביר אותם לשקית זיפלוק וננער את השקית היטב כדי שהאבקנים ישפכו החוצה מהשקיקים שלהם. יתכן ונאלץ לפתוח ידנית חלק מהשקיקים שלא נפתחו. כעת, ניתן להשתמש בהם להפרייה של צמח נקבי אחר.
האבקנים אינם נשמרים טוב בלחות. ניתן לערבב אותם עם קמח. הקמח יגונן עליהם בכך שיספוג לחות, וכך ניתן גם לאחסן את האבקנים (עם הקמח) במקפיא במשך תקופה ממושכת יותר (עד כשנה מקסימום).הפרייה ידנית של צמח ניקבי עם האבקנים שאספנו
כאשר צמח האם שבחרנו נמצא כבר שבועיים בשלב הפריחה, ניקח מכחול, נטבול אותו באבקת האבקנים שלנו ונמרח בעדינות את האבקה על מוקדי הפריחה אשר נוצרים במפרקי הצמח. ניתן למרוח את האבקנים על כל מוקדי הפריחה או לבחור כמה פרחים אשר יפיקו זרעים. יש לשים לב שהאבקנים נוגעים בשערות הלבנות של הפרחים, כך תתבצע ההפרייה.


משך הזמן שלוקח לצמח מרגע ההפרייה הידנית לפתח זרעים בשלים ובריאים הינו כ - 6 שבועות. יש לשמור על הצמח בחיים עד התפתחות מלאה של הזרעים, עד כדי שהם מתחילים ליפול מהצמח. והינה, הפקת זרעים ביתית לתפארת מדינת ישראל!
ניתן להנביט את הזרעים מיד או לאחסנם למועד מאוחר יותר (עד כמה שנים) במקום קריר, חשוך ויבש כאשר הם  מתוייגים עם תאריך לשימוש עתידי.


צמחים הרמפרודיטים?
כיוון שגרמנו לצמח נקבה לייצר זרעים, אולי עולה בחלקנו החשש שאנו יוצרים צמחים הרמפרודיטים, צמחים אשר מייצרים גם איברי רבייה נקביים וגם זכריים. הקוראים הזקנים יותר מביננו לבטח זוכרים את הצמח ה״מיצרי״ שעד בערך אמצע העשור האחרון, היה הזן השלט במדינה ופחות או יותר היחידי שהיה ניתן להשיג. הוא היה מגיע אלינו בשקיות זבל גדולות ושחורות והפרחים תמיד, אבל תמיד היו מפוצצים בזרעים (וחול). כשהנבטנו את הזרעים שלו, הצמח גדל לפתח פרחים וגם שקיקי אבקנים והתוצאה היתה מצב תמידי של פרחים עם מלא זרעים.

ישנם מגדלים החוששים כי כתוצאה מייצור האבקנים בצמח הנקבה, נוצרו גנים לדו-מיניות והגנים הללו יעברו אל הזרעים והדור הבא. ואכן, יש אפשרות שהזרעים שנפיק יהיו דו-מיניים אך כנראה שלא בגללנו, אלא שהצמח הכיל בתוכו גנים לדו-מיניות מלכתחילה. על מנת להימנע ממצב זה כמה שיותר, חשוב לגדל מראש צמחים שהגיעו מאחת החברות האמינות יותר בשוק. חברות טיפוח הזרעים המקצועיות יותר, אשר מחזיקות בזנים יציבים וידועים (גנטית). הם לא יעבדו עם גנטיקה שיש בה הרמפרודיזם, או לפחות, הם ינסו להוציא את הגן הזה החוצה דרך השבחה.

אם המטרה שלנו ביצירת זרעים היא לטובת השבחה, נרצה לבדוק את הזרעים ולברור מתוכם את אלה שאינם דו-מיניים אם יהיו כאלה. אם המטרה שלנו היא פשוט לגדל פרחים, מומלץ לשים לב אם אחד הצמחים שלנו (הגדל מהזרעים שהפקנו) מתחיל לייצר שקיקי אבקנים ולהשמידו בהקדם.

חיוניות היברידית או Hybrid Vigor
תוצאה חיובית אשר יכולה לקרות נקראת חיוניות היברידית. כאשר אנו עושים הכלאה בין שני זנים יציבים שונים, אשר עברו השבחה כבר דורות מרובים, הזרעים או הצאצאים שלהם יהיו חזקים יותר, בריאים יותר ויצמחו מהר יותר.


מוצרים שאולי יעניינו אותך:שקית זיפלוק
שקית זיפלוק
מרסס לחץ ידני
מרסס לחץ ידני
פילטר פחם פעיל המסנן ריחות מהאויר Mountain AIr
פחם פעיל לסינון ריחות