לשטוף או לא לשטוף?

תכלית הגידול של צמח הקנאביס שונה מרוב הצמחים שבני האדם מגדלים. אנו רוצים שלפרחים של הצמח יהיה משקל רב כמו פרי, ושמנים רבים כמו צמח תבלין. מעבר לכך, כיוון שרוב פרחי הקנאביס בעולם עדיין נצרכים בצורה של עישון, יש דגש על תחושת העישון. אם היא חלקה ונעימה בפה ובגרון, או חריפה, שורפת וגורמת לשיעול. כמו צמח הטבק שמטופח למטרות עישון (למרות שבטבק אנו מעשנים את העלים ולא את הפרחים).

ציפור הצופית שותה צוף מפרח קנאביס

בעשורים האחרונים, בכל העולם, מגדלים פרטיים ומסחריים מגדלים בדרכים רבות ושונות. לכל מגדל  טוב יש את השיטה שלו להשיג תוצאות, וישנם אלו שיודעים לגדל עם תוצאות יוצאות דופן. מגדלים מלמדים את השיטות שעובדות להם, אבל לא בטוח שמה שהם עושים גורם באופן ישיר לתוצאות מרשימות אלא גורם להשפעות עקיפות, שמביאות לתוצאות טובות.

במדע, הוכחה נקודתית שלשיטה כלשהי יש אפקט חיובי, אינה מסבירה דבר על איך להשיג את האפקט בתנאים שונים ומגוונים כיוון שאנו לא באמת מבינים את המנגנון הכימי-ביולוגי שמאחורי האפקט הרצוי. במקרה הטוב, הוכחה נקודתית תתן לנו כיוון היכן לחפש את ההסבר המדעי. 

קליטת מינרלים בשורש
השורש יודע לקלוט מינרלים כאשר הם מומסים במים ונמצאים במצב של יונים טעונים (וזה תקף בכל שיטות הגידול). מחקרים חדשים מראים כי ייתכן וישנם מנגנונים המאפשרים גם קליטה של תרכובות אורגניות גדולות יותר. ישנם כמה מנגנונים שונים בשורש המאפשרים את קליטת המינרלים. נחלק אותם לשני סוגים:
קליטה פאסיבית
יונים עוברים מחוץ השורש אל פנים השורש בדיפוזיה, תנועה טבעית של חומרים מריכוז גבוה לריכוז נמוך. תהליך זה אינו דורש השקעת אנרגיה מצד הצמח בקליטת המינרלים.
קליטה אקטיבית
הצמח משתמש במולקולת האנרגיה שלו - ATP ומפעיל משאבות של יונים הנפלטים מהשורש דרך תעלות, בכך השורש משנה את המטען החשמלי סביבו וגורם ליונים ספציפיים להיכנס אליו.


לשטוף או לא לשטוף, זאת השאלה

חברות הדשנים ממליצות לבצע שטיפה בשבוע האחרון לפריחה

כאשר אנו מדברים על שטיפה, ראשית נפריד בין שטיפה במהלך הגידול לשטיפה לפני הקציר.

שטיפה במהלך הגידול
בגידול אינטנסיבי בו אנו מדשנים בכמויות המומלצות ע״י חברות הדשנים אנו מעניקים לצמח כמויות די גדולות של מינרלים. בעזרת שמירה על רמת חומציות אופטימלית, אנו מאפשרים לצמח לקלוט מינרלים עד קצה המסוגלות שלו. וכיוון שהצמח מווסת את המינרלים שהוא לוקח פנימה, מינרלים מסויימים נשארים מאחור ומצטברים.
בגידול באדמה ובמצעים מנותקים, בהשקיה הבאה נדשן שוב ויתכן ונגרום להצטברות של מינרל ספציפי או כמה מינרלים שונים בבית השורשים. זה יכול להוביל לעלייה משמעותית בריכוז המלחים ולפגוע בצמח. (קרא על מוליכות חשמלית וגידול צמחים
בגידול הידרופוני ומצעים אינרטיים כגון צמר סלעים וכדורי חרס, המינרלים שנשארים מאחור ישפיעו על האיזון הכימי בתמיסת המים ויגרמו לחוסר יציבות בחומציות התמיסה. (קרא על חומציות המים וגידול צמחים)
כאשר מדשנים יותר מידי, יכולה להיווצר הצטברות של מינרל מסויים בתמיסת המים בבית השורשים ולגרום לחוסר זמינות מוחלטת של מינרל אחר, אשר ״ננעל״ ואינו זמין כלל עבור הצמח. 
את השטיפה במהלך הגידול ניתן גם לחלק לשני סוגים:
 • השקיה עם מנת דשן קטנה יותר או רק מים רגילים על מנת לדלל את ריכוז המלחים בבית השורשים. זוהי הדרך לווסת את כמות המלחים בבית השורשים ללא שינוי קיצוני עבור השורשים והצמח.
 • השקיה בכמות גדולה מאוד של מים ללא דשן, כדי לנקות את המדיום ובית השורשים מהמינרלים שבו עד כמה שניתן. מים צריכים לזרום ולהתנקז מהעציץ בשפע.
  • במקרה שהגענו לנקודה שכמות המלחים גבוהה בצורה מופרזת ורעילה לצמח.
  • כאשר מינרל מסויים ״ננעל״ ואינו זמין לצמח יש צורך בתגובה חריפה כדי להציל את הצמח מנזק. (סימן לדישון לא מאוזן)
  • כאשר רמת החומציות אינה יציבה וצונחת במהירות. (סימן לדישון לא מאוזן)
שטיפה סופית - Final Flush - באמת צריך אותה?
השטיפה נועדה להשביח את איכות התוצר (הפרחים) מכמה בחינות:
 • חווית העישון
 • התנפחות אחרונה של הפרחים
 • יצירת טריכומים מוגברת.
הטענה הרווחת היא ששטיפה כשבוע עד 10 ימים לפני הקציר (והפסקת הדישון) יתרמו לכל הנקודות הללו. הדעות בקשר להאם השטיפה נחוצה מחולקות. רוב המגדלים המנוסים מוכנים להישבע שזה הכרחי לתוצר טוב. יש כאלה שפשוט מפחיתים משמעותית את כמות הדישון וטוענים שזאת הדרך. יש אף האומרים לתת לצמח שיקלוט כמה שיותר דשן עד הרגע האחרון ושאיכות העישון נקבעת בתהליך הייבוש וההשבחה רק לאחר הקציר.
רוב המגדלים מבצעים שטיפה לקראת הקציר, כי זאת הפעולה המקובלת על פי דעת רוב המגדלים. מגדלים אחרים ולא פחות מקצוענים טוענים לאומת זאת, כי אין בזה צורך אלא להיפך, ששטיפה אגרסיבית גורמת לפגיעה בצמח.

מה כן אנחנו יודעים?

הצמח מוביל חומרי הזנה ממקור למובלע

הכלורופיל
הפיגמנט הירוק על עלי הצמח עליו מתרחשת הפוטוסינטזה אינו נעים לעישון. ככל שהכלורופיל מתפרק ונעלם מהפרח, חוויית העישון תהיה נעימה יותר.

מקור ומובלע 
חלקי הצמח יכולים לשמש כמקור לנוטריינטים וכמובלע לנוטריינטים.  מה הכוונה? כאשר עלה צומח, הוא מקבל נוטריינטים מהצמח. בשלב זה הוא משמש כמובלע לנוטריינטים. בערך באמצע תהליך התפתחותו, העלה כבר מסוגל לתרום נוטריינטים לחלקים אחרים בצמח כמו עלים צעירים יותר או פרחים. אז הוא משמש מקור ומובלע לנוטריינטים.  
הפרח לעומת זאת, אינו משמש כמקור אלא מתנהג אך ורק כמובלע לנוטריינטים. משמעות הדבר שנוטריינטים יכולים להיכנס אליו, אך לא לצאת ממנו. יש לכך הגיון ביולוגי בריא כיוון שהפרח מאפשר את הישרדות הצמח לדורות הבאים דרך הזרעים שיתפתחו בו.

שטיפה לפני הקציר אינה מוציאה מינרלים מהצמח. היא בעצם ללא מינרלים ובכך מונעת מהצמח לקלוט עוד מינרלים. כתוצאה, הצמח יתחיל לנצל את המאגרים הפנימיים שלו ולפרק רקמות בוגרות - עלים בוגרים, ולהעביר חומרי הזנה מהעלים אל הפרחים. בשלב זה, כמות המזון הנדרשת להתפתחות הפרח מוגבלת ע״י הכמות הקיימת בתוך הצמח. גם הכלורופיל שבעלה יעבור פירוק לטובת חומרי הזנה לצמח ולפרחים.

שוב, הטענה היא שתהליך זה משביח את חוויית העישון. ישנן טענות שהשטיפה מגדילה את גודל הפרחים ואף תורמת להתפתחות מוגברת של טריכומים.

סיכונים בשטיפה הסופית

חמניה לא שמחה

אין ספק שהצמח ממשיך לקלוט נוטריינטים דרך השורש עד יומו האחרון. אם נבצע שטיפה מוקדם מידי אנו בסכנה שהצמח ינצל את שארית המשאבים שלו מוקדם מידי וזה אומר שפספסנו שבוע של דישון. כתוצאה, השבוע האחרון והחשוב בו הפרח מתנפח ובונה כמות יפה של טריכומים לא יהיה מרשים. לא נגיע למלוא הפוטנציאל של הגידול שלנו, ולאחר כל כך הרבה השקעה ודאגה במשך כל חיי הצמח, חבל..
תזמון הקציר היא יכולת כמעט אומנותית מצד המגדל ויהיו הבדלים משמעותיים בקציר מוקדם או מאוחר מבחינת השפעה וארומה. זוהי יכולת שמשתבחת עם הזמן והנסיון.

לסיכום, דעה אישית
מטרתינו היא לאפשר לצמח להגיע למלוא הפוטנציאל שלו. נשיג זאת בכך שניתן לו את כל המשאבים והתנאים האופטימלים להתפתחות ללא עקה. השטיפה הסופית לפני הקציר מכניסה את הצמח לעקה ולפגיעה אפילו פיסית בשורשים. הצמח צריך להתמודד עם מחסור חמור בחומרי הזנה באחד השלבים החשובים בחייו. מחסור מוחלט של נוטריינטים אכן גורם לצמח לנצל את המאגרים הפנימיים שלו אך גם גורם לעצירה של מנגנונים ביולוגיים חשובים.
דיברנו קודם על מקור ומובלע. הובלת הנוטריינטים בתוך הצמח פחות תקפה למינרלים אמוביליים, כאלו שאינם מסוגלים להתנייד בצמח בקלות. לאחר השטיפה, מנגנונים ביולוגיים אשר תלויים במינרלים אמוביליים יעצרו. האיזורים הראשונים שיסבלו ממחסור במינרלים לא ניידים הם קודקודי הצמיחה (והפריחה). הם האיזורים הרגישים יותר למחסור במינרלים לא ניידים.על המגדל להיות קשוב לצרכי הצמח ולהגיב בצורה מושכלת.
 • להימנע ממצבי קיצון ועקה עבור הצמח לאורך כל תקופת הגידול.
 • להימנע מדישון מופרז, מועט או לא מאוזן ללא קשר באיזה סוג דשן משתמשים.
 • להתאים את כמות הדישון לצריכה של הצמח, וזה אומר הפחתה הדרגתית בדישון בשלבי פריחה מתקדמים.
 • לבצע ייבוש והשבחה טובים לאחר הקציר.
ישנם מחקרים רבים המוכיחים את חשיבות הייבוש וההשבחה לאחר הקציר ואת תרומתם לטעם וריח טובים יותר. (קראו על ייבוש והשבחה של קנאביס)

את רוב הטענות המופנות לעבר איכות פרחים שלא עברו שטיפה אפשר לשייך לדישון לא מאוזן או דישון מופרז, וייבוש והשבחה  (Drying & Curing) לא מספיק טובים.
מוצרים שאולי יעניינו אותך:


שקית זיפלוק
מד מוליכות חשמלית מקצועי
מגש ניקוז מקצועי
מגש ניקוז מקצועי
פילטר פחם פעיל המסנן ריחות מהאויר Mountain AIr
פילטר פחם פעיל לסינון ריחות