להוציא ייבול רב מהצמח

השגת ייבול מקסימלי מצמחי הקנאביס שלנו מעסיק הרבה אנשים בעולם והוא העניין המורכב יותר בתהליך הגידול של הצמח. ישנן הרבה שיטות ומיתוסים ואנו נגיש לכם את המיטב, השיטות המוכחות לגידול מאסיבי. 

בחירת זן שמניב יותר יבול
קודם נבדיל בין גידול למטרות שונות. כל זן שונה מחברו בריכוזי השמנים שלו, השפעתו, צורת הגדילה שלו וכמות הייבול שהוא יודע לספק. אם הגדרנו לעצמנו שבראש ובראשונה כמות הייבול היא האלמנט החשוב לנו ביותר, נצמצם את הרשימה לזנים שמניבים ייבול רב במיוחד (high yielding strains).
לאחר מכן נרצה להתאים אותם לתנאי הגידול שלנו. אם זה מגבלת גובה נבחר זנים נמוכים במיוחד... כל זאת בשביל להשיג את המקסימום מהתנאים שברשותנו. 
הערה חשובה - זנים המניבים את היבול הריחני והחזק ביותר, לא בהכרח מניבים ייבול גבוה יותר.

ובכל זאת, אם הזן שבחרת לעבוד איתו אינו נחשב זן עם ייבול גבוה במיוחד, עדיין ישנן דרכים לדאוג שתוציא את המקסימום מהצמח שלך.

תנאי גידול אופטימליים
ראשית כל, תנאי גידול סאב-אופטימליים תמיד יפגעו בכמות הייבול. רמות לא נכונות של זרימת אויר, טמפרטורה ולחות הן סיבות נפוצות לפגיעה בייבול, יחד עם רמות חומציות לא נכונות בתמיסת ההשקיה וכן תדירות ההשקיה ישפיעו על כמות הייבול. אפילו אם הצמח לא מראה סימני מצוקה, עדיין יש מקום לשיפור משמעותי מבחינת השגת ייבול גבוה.

עוד על טמפרטורה ולחות בחלל הגידול
עוד על חומציות נכונה בתמיסת ההשקיה
עוד על השקיה נכונה

בתור מגדל מתחיל, השגת ייבול סביר הינה מטרה בפני עצמה, לשרוד את כל הבעיות שיכולות לצוץ בדרך. בשביל מגדל מנוסה, אופטימיזציה היא עניין של ניסוי ותהייה. ישנם זנים שאוהבים הרבה דשן לעומת אלה שיפגעו מיותר מידי דשן וכנ״ל לתנאי אקלים.

הגברת עוצמת האור בפריחה
כולם יודעים כמה חשובות שעות החושך במהלך הפריחה של קנאביס אבל אנו נשים דגש על חשיבות עוצמת האור בשלב הפריחה. בתהליך הצמיחה של הקנאביס (Veg) הצמח אינו זקוק לאותן העוצמות כמו בשלב הפריחה. למעשה, הוא צריך פי 2 יותר פוטונים של אור בפריחה. הדיון המתמשך בין מה יותר טוב, נורת 1000W מול 2 נורות 600W הוא דיון של שנים שטרם הוכרע. כיום ישנן נורות 1000W יעילות מאוד (הטענה היא שמנורת 600 וואט יותר אפקטיבית מבחינת כמות אור פר וואט) אך שימוש בשתי נורות של 600 וואט יעניק כיסוי יותר טוב של האור מעל הצמחים. הבעיה עם נורות הלחץ היא כמות החום שהן פולטות ועלינו ממש להיערך לסילוק החום הזה בצורות של רפלקטורים מקוררי-אויר ומזגן כמובן. ייתכן שבשביל המגדל שעושה אופטימיזציה לגידול כבר עדיף להשקיע עוד כסף ולהצטייד במנורת לד איכותית (לא כל מנורות הלד טובות ויכולות להתחרות בשתי נורות 600 או נורת 1000 וואט. כשזה מגיע למנורת לד בשנת 2016, המחיר גבוה אך ישנם פתרונות אמיתיים וסופר איכותיים כמו במקרה של Budmaster LED)

שימוש בפחמן דו-חמצני (CO2)
בתהליך הפוטוסינטזה הצמח נושם CO2 וכך הוא בונה את עצמו. ריכוז הפד״ח באויר הוא כ - 0.035% או 350ppm. שימוש בתוספת פד״ח בחדר הגידול ידוע כאפקטיבי כאשר עובדים נכון. ההמלצה היא לתת רמה קבועה של CO2 כל זמן שהאור דולק והריכוז המומלץ הינו בין 1000 ל - 1500 ppm אך לא יותר מכך כיוון שהצמח מגיב לרמות גבוהות מידי בהתנהגות לא רצויה של התארכות.
חשוב לציין שאין טעם בהוספה של פד״ח אם עוצמות ההארה אינן גבוהות מהרגיל. הצמח ישתמש בתוספת הגז רק אם האור עוצמתי מאוד. כאשר מוסיפים גז לחלל הגידול יחד עם אור חזק, מומלץ גם לעלות את הטמפרטורות בחלל גם מעל 30 ואפילו עד 35 מעלות בשביל לראות אפקט משמעותי.

גיזום, עיצוב ואימון נכון של הצמח 

צמח סאטיבה טהור בחלל מטר עשרים תחת מנורת גידול לד באדמאסטר god-9 יום לפני כניסה לפריחה

אלמנט חשוב נוסף באופטימיזציה של הגידול הוא לדאוג שהכיסוי והחדירה של האור נכונים. זאת אומרת שעלינו לדאוג כי מספיק אור מגיע לכל חלקי הצמח החשובים (כל מוקדי הפריחה) וניתן לעשות זאת במספר דרכים. קרא עוד על טכניקות לגידול ועיצוב הצמח.
כיוון שהגידול בחלל צפוף, אור לא מצליח לחדור בין הענפים המרכזיים ולכן מומלץ לנקות את חלקי הפרחים שאינם נחשפים לקרינה ישירה (ולא יתפתחו בצורה משביעת רצון). נקיון הפרחים הקטנים יתעל את המשאבים של הצמח לחלקים העליונים החשובים לנו.

הביטו בגידול האמנותי בתמונה למעלה תחת מנורת Budmaster GOD-9,
כמה ימים לפני הכניסה לפריחה בשיטת V-SCROG. השימוש ברשת כאשר השוליים גבוהים יותר מתחשבת בעובדה שעוצמת האור נמוכה יותר בשוליים ולכן הגידול של הצמח קצת יותר קרוב למנורה מפצה על כך. ייתכן והמגדל היה צריך להמשיך לגדל את הצמח עוד כמה ימים עד כיסוי יותר מלא של הרשת ובכך למקסם את החלל מבחינת עמודי תפרחת. התמונה הבאה היא לאחר 40 יום בפריחה, המשך לתמונה מלמעלה - צמח סאטיבה שפורח במשך 85-90 יום. כמעט 3 חודשי פריחה סה״כ ועל-כן הוא רק באמצע הדרך...

צמח סאטיבה טהור בחלל מטר עשרים תחת מנורת גידול לד באדמאסטר god-9 40 יום בפריחהמוצרים שאולי יעניינו אותך:

מד חומציות מקצועי מילווקי
מד חומציות מקצועי מילווקי
רשת גידול SCROG
רשת גידול SCROG
Budmaster GOD-9
מנורת לד Budmaster GOD-9