כנימות עלה (Aphids) בצמחי קנאביס

כנימות עלה, יצורים קטנטנים שבדר״כ ניתן לראות ללא זכוכית מגדלת. הם מופיעים במגוון צבעים (לבן, צהוב, אדום, ירוק, חום, אדום ושחור) כתלות בסוג ובשלב החיים שלהם, אך לרוב אנו נראה כנימות עלה ירוקות.

מושבת כנימות על גבו של עלה
www.alchimiaweb.com/blogfr/combattre-pucerons-culture-cannabis/

כנימת עלה הינה מזיק נפוץ מאוד בצמחים בכל רחבי העולם ולכן אם אתה מגדל צמחים, סביר להניח שכבר ניתקלת בהם. הכנימה אוכלת את מוהל התאים של עלי הצמח. הן בדר״כ יבנו את המושבות בגב העלים והגבעולים. מושבה ענקית של כנימות יכולה אף להכריע צמח אשר לא מצליח להתמודד עם הלחץ ומתחיל להשיר עלים, לנבול ולכמוש. 


מיני כנימות עלה וטל דבש אשר הן מפרישות
http://www.growweedeasy.com/cannabis-aphids

כאשר חשה איום או סכנה, פולטת הכנימה מאין צוף שעוותי, או במונח השגור בחקלאות ״טל-דבש״, דביק ומתקתק. ה״טל דבש״ מושך אליו פטריות מסוג פטריות-השק אשר יוצרות מאין פיח שחור על העלים, לתופעה זאת קוראים פייחת. האבקה השחורה אינה מזיקה לצמח ישירות.

הטל-דבש סותם את פיוניות העלה (כיוון שהוא דביק) וגם מושך אליו נמלים.

נמלים וכנימות על הצמח שלי!
נמלים אוהבות את הטל דבש ולכן בטבע, היכן שיש כנימות עלה, כנראה יהיו גם נמלים.

נמלים וכנימות - הנמלה מגינה על הכנימות אשר מזינות אותה בטל-דבש
מימין influentialpoints.com ומשמאל rainforests.smugmug.com/keyword/mutualism/

הנמלים ידועות כחקלאיות של כנימות, מעבירות אותן ממקום למקום ואוכלות את ההפרשות הסוכריות שלהן. לכן אפילו אם אין לנו כנימות על הצמחים אך יש נמלים, נוכחות הנמלים תעלה את הסיכויים להתפתחות כנימות על הצמחים שלנו.

כנימת העלה מפריעה לצמח בהתפתחות תקינה, הפרשותיה מפריעות גם כן ואם זה לא מספיק, הן גם יכולות להעביר וירוסים ומחלות מצמח אחד למשנהו.
הן חרקים קטנטנים ורכים והן נמחצות ונמרחות בנגיעה. בוגרי הכנימה מופיעים הן כחסרי כנפיים והן כבעלי כנפיים. כאשר אוכלוסיית הכנימות באמת גדולה, אז נתחיל לראות את הכנימות המעופפות, שפיתחו כנפיים על מנת לנדוד לצמחים שכנים ולהקים מושבות חדשות.

מה הופך את כנימת העלה למזיק כה נפוץ?
  • קצב ריבוי מהיר. בדר״כ האוכלוסיה מורכבת מנקבות בלבד שמתרבות ומשריצות. הצאצאים הצעירים מתחילים לאכול את הצמח ישר לאחר היוולדם.
  • הם גדלים מהר ומתנשלים 4 פעמים לפני שיגיעו לגודל מירבי כבוגרים. תהליך זה נמשך 6-5 ימים בטמפרטורה של 26°c , וכ-13 ימים בטמפרטורה של 16°c.
  • קצב הגדילה והריבוי המהיר ביותר של הכנימה קורה בטמפרטורה של סביב 23°c בה תטיל הנקבה  6-3 פרטים ליום. 

טיפול ומניעה של כנימות עלה
אז כמו עם כל מזיק, בדיקה שגרתית תמנע התפשטות רצינית של כנימות בכך שנתפוש את הפולשים בהתחלה, ועדיין לא הספיקו להתרבות בטירוף. יש לבדוק את סביבת הפרחים, תחת העלים והגבעולים ולחפש את היצורים הירוקים הקטנטנים. אם מצאת אוכלוסיה גדולה ניתן להוציא את הצמח למקלחת או לגינה ולשטוף אותו טוב ולהסיר עם מים כמה שיותר כנימות. לאחר מכן ישנם כמה פתרונות הדברה או ומניעה:
  • הדברה ביולוגית בעזרת חרקים טורפים - זהו הפיתרון האהוב עלינו ביותר. הוא אינו יקר ואינו דורש ריסוס של הצמח. בכך שנכניס לחלל הגידול חרק שאינו מזיק לגידול אשר טורף את החרקים המזיקים. במקרה של כנימות עלה יש פיתרון מאוד אפקטיבי - צרעת אפידיוס או פשפש אוריוס. לחץ כאן לקרוא על צרעת אפידיוס וכאן כדי לקרוא על פשפש אוריוס.
  • ריסוס בתכשירי הדברה אורגנים - תכשירי הדברה המבוססים על שמן-נים, שהוכיחו אפקטיבים בהרחקה וטיפול במזיקים כמו כנימות עלים.
  • ריסוס בתכשירים כימיים - נעדיף לא לדון בהם.

חרקים טורפים נגד כנימות עלה - הטבע במיטבו! 
הצרעה משתמשת בכנימה כגוף פונדקאי לצאצאיההפשפש הטורף שינקה את הצמח שלך ממפגעי חרקים מזיקים
מימין: צרעת אפידיוס. משמאל פשפש אוריוס