אקרית הקורים (Spider Mites) בצמחי קנאביס

אקרית הקורים הינה מזיק נפוץ מאוד בחקלאות ובעולם גידול צמחי הקנאביס. ישנם כמה וכמה דרכים לטפל במזיק אך קשה להיפטר ממנו לחלוטין. 

אקרית הקורים הצהובה והאדומה
התמונות נלקחו מ: יוטיוב #KillerB1956 בתמונה משמאל ו- 420spidermites.wordpress.com מימין.

הופעה ראשונה של נזקי האקרית על העלים


אקרית הקורים - נזקים הנראים על עלי הצמח
התמונות נלקחו מ: www.ilovegrowingmarijuana.com/spider-mites-pests


פתרונות הדברה של האקרית הם:
  • הדברה ביולוגית בעזרת חרקים טורפים - זהו הפיתרון האהוב עלינו ביותר. הוא אינו יקר מאוד ואינו דורש ריסוס של הצמח. בכך שנכניס לחלל הגידול חרק שאינו מזיק לגידול אשר טורף את החרקים המזיקים. במקרה של אקרית הקורים יש פיתרון מאוד אפקטיבי - אקרית הפרסימיליס. לחץ כאן לקרוא על אקרית הפרסימיליס.
  • ריסוס בתכשירי הדברה אורגנים - תכשירי הדברה המבוססים על שמן-נים, שהוכיחו אפקטיבים בהרחקה וטיפול במזיקים כמו אקרית הקורים.
  • ריסוס בתכשירים כימיים - נעדיף לא לדון בהם.
אם מצאת על הצמח סימנים ראשוניים לאקרית הקורים ניתן להאט משמעותית את קצב ההתפתחות שלהם, לפחות עד הטיפול הרציני.

אקרית הקורים אוהבת טמפרטורה חמימה, אחוזי לחות נמוכים וזרימת אוויר נמוכה.  עבודה תחת טמפרטורות קרירות, החלפת אוויר טובה ואוורור על הצמחים יקשה על האקרית ויאט את קצב התפתחותה. אקרית הקורים לא אוהבת מים ולחות גבוהה. ניתן לעשות לצמחים מקלחת טובה ובכך להסיר כמות נכבדת של אקריות ואת הביצים שהטילו בגב העלים...


ביצים לבנות קטנות על גב עלה הקנאביס
growweedeasy.com/spider-mites

אויב עמיד ביותר
יש להקדיש התייחסות רבה לנוכחות האקרית על הצמחים שלנו. מבלי שנשים לב, מאוד מהר, היא תפתח מושבות ואוכלוסיה גדולה אשר יכולה בהחלט גם להרוג את הצמח. מדוע אקרית הקורים היא אויב מושבע שלנו?
  • מתרבה בקצב מהירבטמפרטורה של 20ºc ולחות נמוכה (35%) מטילה נקבת האקרית כ- 7 ביצים ליום. באותה טמפרטורה אך בלחות יחסית גבוהה (95%) היא תטיל רק 5 ביצים ליום. בטמפרטורה גבוהה של 32ºc האקרית תשלים מחזור חיים מביצה עד בגרות תוך 3.5 ימים!!!
  • עקשנית וקשה להשמדה מוחלטת - כיוון שיש לה ארבעה שלבי חיים (ביצה, זחל, נימפה ובוגר), אם לא השמדנו את כל צורותיה של האקרית היא תחזור לתקוף את הצמחים ובגדול. יש לה גם יכולת הסתגלות גבוהה מאוד לחומרים בהם נרסס אותה ולכן צריך לקחת את המזיק הזה ברצינות
  • תאבון גדול מאוד - הדבקה מאסיבית של אקרית הקורים יכולה להרוג צמח תוך ימים ספורים אך לרוב יהיה לנו מספיק זמן להגיב בהתאם עד שהמושבה תגדל.

צמח נגוע באקרית הקורים כולל עלים שמתייבשים המראה על שלב מתקדם של נגע
www.thctalk.com/cannabis-forum/archive/index.php/t-3249.html

אם לא נצליח לטפל בזמן, האקרית תתרבה ותפתח רשת חוטי משי על העלים והפרחים. תוואי המשי הזה עוזר לאקריות להתנייד ולעבור בין חלקי הצמח השונים ומצמח לצמח. כמו כן הוא יוצר סביבת מיקרו-אקלים המגנה על האקריות.

בשלבים מתקדמים עם אוכלוסיה גדולה אקרית הקורים תכסה את העלים והפרחים עם רשת קורי משי
marijuanagrowershq.com/spider-mite-control-in-marijuana-gardens

כיוון שמחזור החיים שלה קצר, קל לחשוב שנפטרנו מהאקרית אך לאחר מספר ימים לשבועות היא תחזור ובגדול. לכן חשוב לטפל באקרית כמו בכל מזיק ביותר מטיפול אחד. כמה ימים לאחר הטיפול יש לחזור על הפעולה. במקרה של עבודה עם אקריות טורפות, הם בדר״כ מסוגלות להילחם באקרית הקורים לאורך זמן כיוון שגם הן מתרבות ומעמידות דורות המשך.